volejte
PRAHA
606 935 997
TEPLICE
603 210 587
kontakty na firmu
a obchodní zastoupení
v regionech
sídlo:
Jugoslávská 3150
415 01 TEPLICE
Severní Čechy:
Jugoslávská 3150
415 01 TEPLICE
tel./fax: 417 884 625
e-mail: trigas@trigas.cz
Střední Čechy a Praha:
Libeň 174
252 41 Dolní Břežany
PRAHA-západ
e-mail: praha@trigas.cz
Vzduchotechnika a klimatizace - teorie
Jak funguje přirozené větrání - principy a vlastnosti
Zásadní výhodou přirozeného větrání je minimální pořizovací cena a téměř nulové provozní náklady. Musíte však důkladně zvážit , zda je dostatečné pro Vaši halu a její provoz. Mnohý uživatel nebo investor si jistě řekne, toto by snad měl rozhodnout projektant a já mu do toho nemůžu moc mluvit, ale příklady z praxe mě neustále přesvědčují, že neznalost dané problematiky u zadavatele projektu způsobuje buď zbytečné plýtvání investičními prostředky a nebo, což je horší, trvale nevyhovující pracovní podmínky. Tyto dvě možnosti musíte vyloučit a s tím se někdy musíte vypořádat sami.
Přirozené větrání je tedy nejjednodušší a nejlevnější varianta, ale ne vždy nám zaručí dostatečné provětrávání haly. Nároky na kvalitu pracovního prostředí se neustále zpřísňují a to je samozřejmě v pořádku. Musíme si uvědomit, že v hale naši zaměstnanci tráví třetinu života. Nic se ovšem nemá přehánět a tak jsou k vidění realizace, kdy víc než o lidi šlo o maximální rozsah dodávky, provize a úplatky. S tím je spojená snaha utratit investorovi co nejvíc peněž a nebo jich co nejvíc ušetřit.
Dříve bylo naprosto běžné, že se projektant vypořádal s problematikou větrání jednou jedinou větou v technické zprávě. Tato věta zněla zhruba takto: „Větrání v hale bude přirozené, okny, vraty a netěsnostmi v konstrukci haly“. Pokud věděl co dělá, bylo to v pořádku. U novostavby je většinou tento přístup nevyhovující, u stávajících staveb může být akceptovatelný. Je to dáno modernizací stavebních postupů a technologií. Nezodpovědnost některých manažerů je dnes s oblibou „léčena“ striktním dodržováním a klonováním vyhlášek a předpisů, to ovšem klade zvýšené nároky na mravní zralost úředníků. Tím chci naznačit, že další nesnáz při realizaci „přirozeného větrání“ vzniká právě na úřadech. Těžko se dokladuje a kvantifikuje zaručená vzduchová výměna. Nicméně, určitá hala má předpoklady že bude dobře větratelná a jiná hala prostě větrat nebude. Uvedu zde dva krajní případy.
V hale se vzduchotechnikou nejsou zdroje škodlivin a tepla
Ve stávající hale bylo rekonstruováno vytápění a při této příležitosti proběhlo stavební řízení a byla vypracována a schválena projektová dokumentace. Výsledkem byl požadavek na zajištění výměny vzduchu v hale. Definovatelným a způsobem, jenž lze dokladovat, lze halu vyvětrat jedině pomocí vzduchotechniky. Výhodou tohoto řešení pro projektanta je nekonfliktní stavební řízení a hlavně má víc práce. V dřívějších dobách byl projektant odměňován procenty z investice a tento pud sebezáchovy přetrvává. V dnešní době je však daleko zajímavější provize od dodavatelů. Pokud má smlouvu se všemi, nemůže na velkém projektu prodělat.
V hale bylo následně prováděno měření mikroklimatu a nebyl zaznamenán výrazný rozdíl, když vzduchotechnika pracovala a nebo byla vypnutá. V případě smogové situace a při vypnutém větrání, bylo v hale lepší prostředí naž venku. Systém nebyl potřebný a tak není divu, že pracoval jen pár měsíců po kolaudaci. Naní udržován a tak je již nefunkční. Fyzicky existuje jen z důvodů vysokých nákladů na demontáž. V této hale bylo a je přirozené větrání naprosto dostačující a investice do vzduchotechniky byla neopodstatněná.
V hale jsou zdroje znečištění a technologické teplo, větrání je nedostatečné
Druhá hala byla původně postavena jako sklad, bez oken a větrání. Došlo k rekonstrukci na výrobní prostor s tím, že bylo v hale nainstalováno sálavé vytápění a hala byla zateplená. Dochází zde k produkci škodlivin a v hale je nainstalován značný technologický výkon. V tomto případě nejenže projekt neřešil vzduchotechniku ale ani nepočítal s tím, že by bylo vhodné objekt vybavit okny. Investor jasně stanovil cenu projektu, rozsah dodávky, a k tomu všemu si vybíral sám všechny dodavatele. V hale jsou nesnesitelné pracovní podmínky, vedro a škodliviny. Zaměstnanci jsou však ve své vlasti zvyklí i na horší. Měření kvality mikroklimatu v hale nikdy neproběhlo a do EU je daleko. Popisované příklady existují v té či oné formě na mnoha místech.
Následuje několik témat jenž osvětluje, co to je a jak vlastně funguje přirozené větrání a pro jakou halu je přirozené větrání dostačující a v jaké hale bude nutné montovat ventilační systém.